Je prodej přes realitní kancelář dobrá volba?

Nemovitosti nejsou rohlíky a prodeji máte většinou jen jeden pokus… aneb proč může být realitní kancelář dobrá volba…

1. ÚSPORA PENĚZ:

Většina realitních kanceláří nabízí prodávajícímu své služby zdarma. Náklady za inzerci a prodej nemovitosti tak spadá na realitní kancelář, která tak vstupuje do rizika v případě, že nemovitost neprodá.
Asi bych příliš nevěřil někomu, kdo v případě neúspěchu prodávajícím zaúčtuje určitou (byť symbolickou) částku jako náklad za inzerce, prohlídky apod. Mohlo by to znamenat, že si taková kancelář nevěří, nebo není ochotna nést riziko za případný neúpěch.

S tím souvisí další záležitost- provize. Snad nejčastějším důvodem, proč si majitel prodává svou nemovitost sám, jsou právě provize. Každý se samozřejmě zeptá, co mu to vlastně přinese?! Cena prodávané nemovitosti se o tuto provizi zvýší, tím je hůře prodejná a někdo cizí si bez práce „nahrabe“ na prodeji cizí nemovitosti.
Vážení přátelé, omyl !!! Výše zmíněná inzerce, smlouvy, prohlídky, telefony i pronájem kanceláře něco stojí. Vím, že se často může zdát provize vysoká a neopodstatněná. Faktem je, že čím rychlejší a efektivnější prodej očekáváte, tím musí být inzerce výraznější a tím dražší. Také šíře dalších služeb každé realitní kanceláře jsou jiné.

2. ÚSPORA ČASU:

To nejcenější co každý z nás má (vedle zdraví) je čas. Ani ti nejbohatší lidé světa si tuto komoditu nekoupí !! Nač tedy mrhat časem při prodeji vlastní nemovitosti- nikdo Vám to stejně nezaplatí !!
Pokud je nemovitost prázdná je výhodnější nechat klíče v realitní kanceláři, aby mohla provádět prohlídky bez Vás a Vy jste se mohly věnovat své rodině a svým věcem. Je samozřejmě důležité, aby jste byly o případných prohlídkách/ vážných zajemcích/ informován.
Pokud v prodávané nemovitosti stále bydlíte asi toho času moc neušetříte 🙂 I tak nechte raději prohlídky na makléřích- je to jejich práce.

3. ÚSPORA NERVŮ:

Je to tak, prodej nemovitosti je někdy hodně adrenalinový sport !! 😀 Vy- prodávající- chcete samozřejmě prodat co nejdráže (potřebuji koupit jinou nemovitost, poplatit všechno možné, jet na dovolenou, koupit auto aj.) a kupující koupit co nejlevněji (zadarmo? ještě moc drahé !!) Je důležité zvážit, za jakou cenu lze ještě prodat.
Je nesmysl (bezdůvodně) prodávat zbytečně pod cenou, ale i předražovat. Vše záleží na očekávané rychlosti prodeje. Čím rychleji potřebuji prodat, tím nižší cena musí samozřejmně být.

4. KONTAKT S ÚŘADY:

Ne každý rozumí všem záležitostem při prodeji. Není to nutné !! Není nic napínavějšího, než strávit dvě hodiny na některém z úřadů- čekat a čekat- když v tom nejlepším zjistíte, že čekáte u špatných dveří, nebo je polední pauza 🙁 Neustále se mění pravidla, formuláře, postupy, úřední hodiny… Vyběháme, zařídíme, uděláme,… za Vás !

5. PRÁVNÍ ZÁLEŽITOSTI:

Smlouvy. Několik listů, které mohou mít cenu zlata. Určují, zda bude prodej bezproblémový a pohodový, nebo ne. Není až tak snadné do těch několika stránek zakomponovat všechny potřebné náležitosti, všechna kdyby… Víme, co je ve smlouvě podstatné a co zbytečné.

6. SÍLA SPOLUPRÁCE:

Jistě, rozhodly jste se tedy prodat přes nějakou tu „realitku“. navštívíte jednu, druhou- všude jsou milý a střícní- vypíšou, nafotí a dají do inzerce. Může to být výhoda, ale také nemusí.
Existuje ale alternativa !! Kouzelná a zatracovaná výhradní smlouva. Ať se stresuje někdo jiný! Trh je malý, nabídka omezená, konkurence neúprosná. Stává se čím dál více standartem, že realitní kanceláře- světe zboř se- spolupracují !! Jedné kanceláři zadáte a ejhle (!) má to půlka okresu. V ušetřeném časujděte raději na kafe !!

7. DOBRÁ RADA NAD ZLATO:

Nikdo z nás- včetně mě- neví všechno. Prodáváte si sami nemovitost? Můžete dát spoustu peněz do inzerce… a nic. Můžete věnovat spoustu času k prodeji… a nic. Můžete běhat po všech možných úřadem nahoru, dolů… a nic. Vše máte nachystáno- smlouvy, účet v bance, máte se kam vystěhovat, jak všechno utratit… a nic. V čem je problém? Cena, místo, špatné načasování prodeje? Poradíme !! A když nevíme, zjistíme !!