Co byste měli vědět, než začnete prodávat svou nemovitost?

Jaká se aktuálně situace na realitním trhu? Pro lepší orientaci největší realitní server v ČR Sreality nabízí více než 100.000 nabídek nemovitostí. Ve skutečnosti je ale mnoho nemovitostí které jsou inzerovány duplicitně více realitními kancelářemi. Takovéto nemovitosti se ale často nabízí s různými údaji i rozdílnou cenou. Samozřejmě toto poškozuje efektivnost prodeje nejvíce. Nemovitost se pak prodává často zbytečně dlouho a prodávající je také tlačen zbytečně s cenou dolů. Na trhu je také spousty tzv. ležáků které nikdo nechce a to kvůli příliš vysoké ceně spolu s nevhodným marketingem a odpuzujícími neprofesionálními fotografiemi.

Ano, samozřejmě existují kupující, kteří upřednostňují nákup bez realitní kanceláře. Proč? Protože jsou to zájemci, kteří chtějí co nejnižší cenu, často mají nereálné představy a někdy nemají k nákupu nemovitosti ani dostatek prostředků. Jindy jsou to různí překupníci, kteří doufají, že usmlouvají cenu a nemovitost obratem se ziskem prodají, či rovnou podvodníci, kteří v soukromé inzerci hledají informace o nemovitostech. Chcete jako prodávající takové zájemce?

Dříve než začnete prodávat svou nemovitost, měli byste vědět jaké kroky je potřeba udělat k úspěšnému prodeji:

 1. Na počátku je nutné určit tržní cenu tj. prodejní cenu nemovitosti dle stavu nemovitosti, lokality, aktuální poptávky, tržní situace a určit si časový horizont prodeje.
 2. Zajistěte si zpracování Průkazu energetické náročnosti budovy, určující energetickou třídu kterou musíte dle zákona (až na pár výjimek) uvádět už v inzerátu. Při nedodržení této povinnosti Vám hrozí pokuta až 100.000 Kč!!!
 3. Nemovitost kvalitně nafoťte tak abyste ukázali to důležité, vyzdvihli přednosti a přilákali pozornost kupujících. Snažte se váš byt či dům ukázat v tom nejlepším světle.
 4. Vyberte si kvalitní realitní servery na kterých chcete nabídku zveřejnit. Lze zvolit placené servery s cenou od 1-120 Kč/den např. Sreality, Reality Idnes, České reality atd., nebo inzerovat na bezplatných serverech, ale ty si většina lidí spojuje s levným zbožím. Vaším cílem je prodat za reálnou cenu a nikoliv levně.
 5. Vytvořte inzerát a uveďte veškeré důležité informace které mohou kupující zajímat. Čím více zajímavější informace uvedete, tím větší důvěru a zájem kupujících vzbudíte a tím i šanci dobře prodat.
 6. Doporučuji pořídit si novou SIM kartu, kterou po prodeji zahodíte. Počítejte s tím, že na inzerát Vám zavolá cca 20 – 30 realitních makléřů s nabídkou svých služeb a to i přesto, když do inzerátu napíšete, že nechcete být kontaktován RK. Soukromá inzerce je jediným zdrojem makléřů, kteří nedostávají doporučení a neinvestují do osobní prezentace (tedy těch nejméně kvalitních a začínajících.)
 7. Ze stejného důvodu si založte nový email výhradně pro účel prodeje.
 8. Pokud bude nabídka zajímavá, a trefili jste atraktivní cenu, budou prohlídky probíhat i několikrát týdně, v 80 % procentech to však budou „realitní turisté“ či samostatní zprostředkovatelé, tvářící se jako kupující. Nějak se k vám prostě musí dostat, když by jste je po představení po telefonu odmítli.
 9. Cca každých 3-5 dní aktualizujte nabídku na všech realitních serverech jinak se nabídka propadne a lidé přestanou volat. (Cena topování od 0,50 Kč – 25 Kč za každý server)
 10. V případě, že najdete vážného zájemce, ujasněte si délku transakce s ohledem na způsob financování (hypotéka = cca 3 – 6 týdnů).
 11. Požadujte podepsání Smlouvy o budoucí smlouvě kupní, která nahradí rezervační smlouvu realitní kanceláře. Tu by měl vypracovat advokát. (Cena od 4.000 – 10.000 Kč dle tarifu advokáta)
 12. Sjednejte si také úschovu finančních prostředků (advokátní 4.000 – 10.000 Kč, notář 8.000 – 25.000 Kč dle tarifů)
 13. Pokud bude nemovitost kupována prostřednictvím hypotečního úvěru, nechte advokáta zkontrolovat nastavení čerpání úvěru v úvěrové smlouvě a vaše práva a povinnosti ve smlouvě o zřízení zástavního práva. (Cena od 1.200 do 4.000 Kč/hodina práce advokáta dle tarifu)
 14. Nechte advokáta vypracovat Návrh na vklad vlastnického práva, Kupní smlouvu a Předávací protokol nemovitosti – rozhodně nestahujte smlouvy z internetu – mnoho z nich je neplatných. (Cena od 4.000 – 10.000 Kč dle tarifu advokáta).
 15. Doručte smlouvy na příslušný katastrální úřad. (Kolek za vklad práva 1.000 Kč)
 16. Doručte dokumenty nutné pro výplatu z úschovy schovateli kupní ceny.
 17. Předejte nemovitost kupujícímu, vyplňte spolu připravený Předávací protokol nemovitosti a převeďte na něj veškeré odběry energií a služeb.
 18. Objednejte Znalecký posudek pro zjištění úřední ceny nemovitosti pro odvod daně z převodu nemovitosti. (Cena 4.000 – 8.000 Kč).
 19. Objednejte u účetního vypracování daňového přiznání pro odvod daně z převodu nemovité věci (Cena 500 Kč – 2.000 Kč)
 20. Doručte smlouvu kupní s označením nabytí právní moci KÚ, daňové přiznání a znalecký posudek na příslušný Finanční úřad a zaplaťte daň.
 21. Gratuluji vám, měli jste štěstí na slušného kupujícího a všechny z kroků jste zvládli na jedničku a tím “ušetřili” za odměnu realitnímu makléři. Už jste si vyzkoušeli práci realitního makléře a pokud vás to dokonce bavilo, rád vás uvítám do svého týmu.
 22. Je potřeba dodat, že výše uvedený postup se týká jednoduchého prodeje bez věcných břemen a dalších komplikací.

Nebo mě můžete přímo kontaktovat. Prodejem nemovitostí se zabývám již více než 10 let a prodeji rozumím. Vaše nemovitost si zaslouží kvalitní prodejní servis.