10 největších omylů o realitách

Mýtů a omylů o realitách je samozřejmě víc, ale já se rozhodl napsat jen ty nejčastější. Pokud Vás napadanou další, neváhejte je napsat do komentářů. Jdeme na to…

1. DÁM SVOU NEMOVITOST DO VÍCE REALITNÍCH KANCELÁŘÍ, BUDU MÍT VÍCE INZERCE.

Omyl. Výsledek bude takový, že se nemovitost prodává za deset různých cen a různých podmínek. Všechny realitní kanceláře inzerují většinou na stejných místech, kupující je pak zbytečně zmatený čímž se nemovitost rychle okouká a je z ní „ležák.“ Výsledek je absolutně nepřehledná situace pro všechny strany. Nejlepší řešení je svěřit prodej (pronájem) do rukou jediné realitní kanceláře, která v něm vzbudí největší největší důvěru, že nemovitost správně podá potencionálním zájemcům. Taková kancelář udělá pro klienta veškeré služby a nejlepší servis. Nezapomeňte na to, že vážní zájemci o nemovitosti denně prohlížejí internet a všechny nabídky většinou znají. 

2. S NÁKUPEM POČKÁM, PROTOŽE VŠUDE PÍŠÍ, ŽE CENY NEMOVITOSTÍ JEŠTĚ MOHOU KLESNOU KLESNOUT.

Omyl. Ceny se často liší v závislosti na lokalitě. U různých typů nemovitostí v různých lokalitách se trh chová jinak. Existují typy a lokality nemovitostí, kde mohou ceny naopak i růst. Trh je flexibilní a funguje na základě aktuální nabídky a poptávky. V některých případech se podobná spekulace vyplatit sice může, ale doufat v to nelze.

3. DÍKY KRIZI SE NEPRODÁVÁ.

Omyl. Například v Ústeckém kraji se podařilo prodat mnohem více nemovitostí, než před ekonomickou krizí. Vše záleží na aktuální situaci na trhu a podrobné znalosti cenové mapy. Nemovitosti se prodávají stále, pouze trend je dnes rozdílný. Je více nabídek než poptávek a to vyvolává dojem, že trh stojí.

4. VYBERU SI REALITNÍ KANCELÁŘ S NEJNIŽŠÍ PROVIZÍ.

Omyl. Důležité je zjistit, co všechno daná provize obsahuje. Bohužel častou skutečností bývá, že za ni poskytnou jen nezbytné minimum v inzerci a provize pak neobsahuje ani právní servis (sepsání smlouvy o budoucí smlouvě, kupní smlouvu, návrh na vklad), ani administrativní poplatky spojené s přepisem na katastrálním úřadu či ověření podpisů. V některých případech se není realitní kancelář ochotna ani zúčastnit prohlídky nabízené nemovitosti s klientem. Doporučuji se při náboru nemovitosti přímo zeptat u realitního makléře co vše je realitní kancelář schopna zajistit. Opět doporučuji použít zdraví selský rozum a nevěřit každému. Často i velké, celorepublikové realitní kanceláře nejsou ochotny potřebný servis spojený s prodejem z provize zajistit. Správná realitní kancelář pracuje pro Vás, ne pro svůj zisk. 

5. EXKLUZIVNÍ SMLOUVA JE NEVÝHODNÁ.

Častý omyl. Podpis exkluzivní smlouvy je písemný závazek realitní kanceláře ke klientovi, co vše pro něj zajistí a za jakých podmínek. Exkluzivním zakázkám je věnována zvýšená péče, přednostně jsou například inzerovány a nabízeny klientům. Sami makléři se nechtějí příliš zakázce, kterou může přednostně prodat i někdo jiný. Dobrá zprostředkovatelská smlouva zajistí prodávajícímu či kupujícímu dobrou ochranu.

6. ZVÝŠÍME CENU NA MAXIMUM, SNÍŽIT JI MŮŽEME VŽDYCKY.

Omyl. Ceny nemovitostí jsou danéj její lokalitou, stavem i dispozičním řešením. reálnou cenu nemovitosti určuje tržní poptávky a nikoliv majitel či realitní makléř. Dnes mají zájemci o koupi nemovitosti mnohem větší přehled o tržních cenách než kdykoliv dříve. Předražená nemovitost se stává rychle okoukanou, a neprodejnou, a ani pozdější snížení ceny její atraktivitu už nezachrání. Čas a energie věnovaná prodeji se tak neúměrně prodlužuje a cena nemovitosti tím ještě více utrpí. Se stanovením správné tržní ceny by Vám měl poradit zkušený realitní makléř, který i v případě pochybností má nemovitost s čím srovnat, nebo se na koho obrátit pro radu.

7. NA ÚVĚR JSEM SE JIŽ INFORMOVAL. DOSTANU JEJ.

Bohužel opět omyl. Zvláště teď, kdy banky zpřísnily podmínky při poskytování úvěrů, je dobré zajistit si u důvěryhodného hypotečního poradce, který Vám s financováním pomůže. Banky si velmi hlídají úvěrové smlouvy a i přes určité zjednodušení úvěrové agendy jsou stále časté nepřehledné úvěrové podmínky či skryté poplatky. Úvěrové podmínky jsou dané případ od případu s ohledem i na případnou zastavěnou nemovitost. Zdaleka už nestačí mít jen pravidelný příjem. S úvěrem je spojeno spousty náležitostí, se kterými je nutné počítat. Dobrý hypoteční bankéř Vám rád poradí s řešením i výběrem správného způsobu financování. Úvěr je přeci jen hodně dlouhodobá záležitost a špatná volba se může velmi velmi prodražit.

8. PRODÁM SI TO SÁM BEZ POMOCI REALITNÍ KANCELÁŘE.

Omyl. Za svou dlouholetou praxi bych Vám mohl napsat romány na tom, kde a jak prodeje (často zbytečně) zkrachovaly, nebo se neúměrně protáhly. Desítky nezaplacených kupních cen (nebo zaplacených jen z části), liknavý klienti slibující bankovní průchodnost, zatajených exekucí a majetkoprávních vad atd. Ne každý majitel také umí svou nemovitost náležitě prezentovat a prodat. Tím, že najdete kupce, prodej přes teprve začíná. Fakticky najít kupujícího je ta jendodušší část prodeje.

9. ZNÁMÍ MI ŘEKL, ŽE PRODEJ PŘES REALITNÍ KANCELÁŘ, PŘINÁŠÍ JEN PROBLÉMY.

Prodej přes nekvalitní a neférovou realitní kancelář ano. Právě proto je důležité si realitní kancelář správně zvolit. Dnes je ostatně stejně tak důležité zvolit si i správného automechanika, zubaře, obvodního lékaře, kadeřníka, opraváře apod. Špatná volba se prostě nevyplácí a často prodraží. Některé realitní kanceláře, zvláště v minulosti, provozovaly podvodné praktiky, které vrhly na většinovou část férových realitních kanceláří špatné světlo. Stejně jako při výběru banky či mobilního operátora máte vždy možnost poohlédnout se jinde.

10. O REALITÁCH A NEMOVITOSTECH VÍM VŠECHNO.

Velmi nebezpečný omyl! Realitní trh (ostatně jako vše kolem nás) se neustále mění a vyvíjí. Změny se projevují často v řádu měsíců či dokonce dní. Neznalost neomlouvá a těžce se nevyplácí. Po zpackaném prodeji, špatně formulovaným kupních či nájemních smlouvách je těžké najít jednoduchou nápravu. Často to ani nelze. Jeden špatný podpis, jedno přikývnutí, nás často dělí od často i několikaletých problémů a soudních tahanic. V realitách i jinde stále platí dvakrát i třikrát měř, a teprve jednou řež ať nemáš zmetek.